00491755234725

بازگشت به برجام؟

بازگشت به برجام؟
خلاصه

تحلیل‌گران اسرائیلی: دولت بایدن احتمالاً طی هفته‌های آتی به برجام باز خواهد گشت. امیدی به آمریکا نیست. اسرائیل باید به تنهایی و با تمام امکانات خود عملیات پنهان علیه ایران را گسترش دهد.

10 2 00

✔️تحلیل‌گران اسرائیلی: دولت بایدن احتمالاً طی هفته‌های آتی به برجام باز خواهد گشت. امیدی به آمریکا نیست. اسرائیل باید به تنهایی و با تمام امکانات خود عملیات پنهان علیه ایران را گسترش دهد.

هم‌اکنون هیئت بلندپایه اطلاعاتی- نظامی اسرائیل (مئیر بن‌شابات، مشاور امنیت ملی، تامیر هایمن، رئیس سازمان اطلاعات نظامی، و یوسی کوهن، رئیس موساد) در واشنگتن دی‌سی در حال مذاکره با مقامات دولت بایدن است با هدف ممانعت از اعاده برجام و اخلال در مذاکرات ایران و آمریکا.

محافل سیاسی اسرائیل با بدبینی به نتایج این مذاکرات می‌نگرند. تایمز اسرائیل نوشت که برغم احترام واشنگتن به هیئت اسرائیلی تلاش آنان برای تغییر سیاست دولت بایدن در قبال ایران نامحتمل بنظر می‌رسد. جاناتان تُبین در وبسایت سندیکای خبری یهود سفر هیئت اسرائیلی را از پیش شکست‌خورده دانست و نوشت اسرائیل چاره‌ای ندارد جز اینکه بدون حمایت آمریکا و به تنهایی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران اقدام کند.

امروز، چهارشنبه ٢٨ آوریل ٢٠٢١/ ٨ اردیبهشت ١۴٠٠ این نگاه بدبینانه به نتایج مذاکرات واشنگتن تشدید شده است.

الون بن‌داوید، تحلیل‌گر نظامی، در روزنامه معاریو نوشت اسرائیل باید راه جدیدی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران ابداع کند و در چارچوب این استراتژی جدید نیروهای مسلح به عملیات پنهان بیشتر علیه ایران دست زنند. بنوشته بن‌داوید، دولت کنونی آمریکا مصمم است، احتمالاً ظرف هفته‌های آتی، برجام را اعاده کند برغم اینکه اسرائیل تاکنون گاه‌بگاه در برنامه هسته‌ای ایران اخلال کرده است. این اقدامات را بطور عمده موساد [سرویس اطلاعاتی غیرنظامی] انجام داده بدون تدوین یک استراتژی وسیع. از اینرو، نیروهای مسلح اسرائیل باید از این پس نقش بزرگ‌تری در تکاپوی پنهان علیه ایران ایفا کنند تا به نتایج جامع‌تری دست یابند.

ایتان گیلبوا، کارشناس آمریکا، در تحلیلی برای مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات، به سرشت سیاست مناقشه‌برانگیز دولت آمریکا در قبال ایران پرداخته است. بنوشته او، دولت بایدن به تحرکات ساده‌لوحانه‌ای در قبال ایران دست زده بدون آموختن از درس‌های شکست‌های پیشین. ابرقدرت آمریکا به جای بکارگیری اقتدار خود برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران راه مماشات در پیش گرفته است. دولت ترامپ به اقدامات مهمی علیه رژیم تهران دست زد ولی دولت کنونی آن دستاوردها را تباه می‌کند. گیلبوا چنین هشدار می‌دهد: حرکت دولت بایدن به سوی ایران نگرانی ویژه اسرائیل را سبب شده است زیرا این سیاست «منافع ملی» اسرائیل را به مخاطره می‌اندازد.

—-
Israel Needs New Strategy Against Iran, Analyst Warns
Israel Radar
April 28, 2021
https://israelradar.com/israel-needs-new-strategy-against-iran-analyst/

In DC, Israel’s top spy and security wonk face a mission impossible on Iran
Lazar Berman
April 28. 2021
https://www.timesofisrael.com/in-dc-israels-top-spy-and-security-wonk-face-a-mission-impossible-on-iran/

Israel has no choice but to act on its own to stop Iran
JONATHAN S. TOBIN
JNS (Jewish News Syndicate)
April 26, 2021
https://www.jns.org/opinion/israel-has-no-choice-but-to-act-on-its-own-to-stop-iran/

منبع:

@abdollahshahbazi

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)