00491755234725

سرمایه داری وحشی : بیل گیتس

سرمایه داری وحشی : بیل گیتس
خلاصه

بیل گیتس، میلیاردر و از بنیان‌گذاران مایکروسافت در مصاحبه با اسکای نیوز گفت: فرمول‌های واکسن را نباید در اختیار کشورهای فقیر گذاشت.

11 2 00

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از بیزنس‌اینسایدر، بیل گیتس، میلیاردر و از بنیان‌گذاران مایکروسافت در مصاحبه با اسکای نیوز گفت: فرمول‌های واکسن را نباید در اختیار کشورهای فقیر گذاشت.

سخنان وی در مصاحبه با این رسانه با انتقادهای شدیدی مواجه شده است.

اسکای نیوز در مصاحبه با گیتس از وی پرسید آیا «بهتر و مفیدتر» نیست که حق مالکیت معنوی دستور ساخت واکسن از بین برود و این فرمول‌ها در اختیار جهان قرار گیرد؟

بیل گیتس، یکی از ثروتمندترین مردان و نیکوکاران جهان، روز یکشنبه پس از استدلال در مورد لغو حمایت از حق ثبت اختراع در زمینه فناوری واکسن کووید ۱۹ و به اشتراک گذاشتن دستور العمل‌ها با جهان برای کنترل همه‌گیری، هدف انتقاد کاربران قرار گرفت.

اسکای نیوز در مصاحبه با گیتس از وی پرسید آیا «بهتر و مفیدتر» نیست که حق مالکیت معنوی دستور ساخت واکسن از بین برود و این فرمول‌ها در اختیار جهان قرار گیرد؟ و وی سریعا پاسخ داد «نه».

گیتس که ثروت عظیم وی به عنوان بنیانگذار مایکروسافت عمدتا به قوانین مالکیت معنوی متکی است توضیح داد: کارخانه‌های زیادی در جهان برای تولید واکسن وجود دارد ضمن اینکه مساله ایمنی واکسن برای مردم بسیار مهم است و بنابراین انتقال کاری که هرگز انجام نشده بود - انتقال واکسن، مثلاً از کارخانه جانسون و جانسون به کارخانه‌ای در هند - جدید است و این روند بخاطر کمک‌های مالی و تخصصی ماست که اجرایی شد.

استفان بوریانی، روزنامه‌نگار گاردین که در گزارش‌ای اخیر خود نسبت به نیاز فوری به معافیت از حق ثبت اختراع و به اشتراک گذاری فناوری  واکسن تأکید کره بود، از دیدگاه منفی خود نسبت به استدلال‌های عجیب گیتس نوشت.

در طول مصاحبه  با اسکای نیوز گیتس یادآور شد:  «هیچ جای تعجبی وجود ندارد که  ثروتمندترین ملت‌ها مانند ایالات متحده آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها در اروپا ابتدا جمعیت خود را واکسینه کنند؛ این روند منطقی است چون اوضاع همه‌گیری در همه کشورها بد است، اما در طی سه یا چهار ماه، واکسن به همه کشورهایی که اپیدمی بسیار شدید دارند، اعطا می‌شود».

منبع :
فارس نیوز

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)