00491755234725

روحانی: خطر "ویروس جهش‌یافته هندی

روحانی: خطر "ویروس جهش‌یافته هندی
خلاصه

او ضمن هشدار درباره شیوع "ویروس هندی" کرونا در ایران تاکید کرد: «ویروس هندی از ویروس انگلیسی، برزیلی، آفریقای جنوبی بدتر است. اگر این ویروس وارد کشور شود، ما مشکل بزرگی پیدا می‌کنیم. از استاندارهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و حتی استان‌های جنوبی مانند کرمان و هرمزگان می‌خواهم مراعات کنند و بدانند تکلیف بزرگی بر عهده‌شان است که این ویروس خطرناک وارد کشور نشود.»

4 2 00

روحانی: خطر "ویروس جهش‌یافته هندی" پیش روی ماست 

حسن روحانی نسبت به وضعیت نامناسب ۱۸ استان در ایران هشدار داد و دو هفته آتی را بسیار حساس خواند. وزارت کشور نیز هرگونه تردد مستقیم یا غیرمستقیم مسافر و نقل و انتقال کالا با هند را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.


 

حسن روحانی در تازه‌ترین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت دو هفته آینده حساس است و امکانات بهداشتی و درمانی کشور محدودیت دارد.

او ضمن هشدار درباره شیوع "ویروس هندی" کرونا در ایران تاکید کرد: «ویروس هندی از ویروس انگلیسی، برزیلی، آفریقای جنوبی بدتر است. اگر این ویروس وارد کشور شود، ما مشکل بزرگی پیدا می‌کنیم. از استاندارهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و حتی استان‌های جنوبی مانند کرمان و هرمزگان می‌خواهم مراعات کنند و بدانند تکلیف بزرگی بر عهده‌شان است که این ویروس خطرناک وارد کشور نشود.»

هم‌زمان، عبدالرضا رحمانی فصلی، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا هرگونه تردد مستقیم یا غیرمستقیم مسافر و کالا با این کشور را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد. این دستور در واکنش به درخواست وزارت بهداشت صادر شده است.

پیش از این، سخنگوی ستاد ملی کرونا نیز نسبت به شیوع ویروس جهش‌یافته هندی کرونا در ایران هشدار داده بود.

علیرضا رئیسی گفته بود: «ویروس جهش یافته هندی به شدت مسری است که میزان تلفات بالایی دارد و گفته می‌شود حتی از ویروس‌های جهش یافته دیگر شدیدتر است.»

روحانی در جلسه وز شنبه ستاد کرونا،  ضمن اشاره به رشد بی‌سابقه کرونا تاکید کرد که بیشتر استان‌های ایران در مسیر پیک بیماری کرونا هستند اما هنوز به پیک نهایی آن نرسیده‌اند. او افزود نرخ رعایت پروتکل‌های بهداشتی زیر ۶۰ درصد رسیده در حالی که باید برای عبور از موج کرونا بالای ۸۰ و ۹۰ درصد باشد. 

"تحریم مانع خرید واکس کرونا شده است"

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که ایران برای واردات واکسن به حداقل یک و نیم میلیارد دلار و برای تامین واکسن از سبد کواکس ۱۷۸ میلیون دلار پول نیاز دارد.

سازمان جهانی بهداشت سازوکاری موسوم به "کواکس" (COVAX) برای توزیع عادلانه واکسن کرونا راه انداخته که کشورهای مختلف می‌توانند باعضویت در آن و پیش‌پرداخت بخشی از هزینه‌ها وارد فهرست خریداران شوند.

روحانی عنوان کرده که ایران پول دارد اما در انتقال آن دچار مشکل است. او تحریم‌ها را مانع این انتقال خواند. 

مقام‌های آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند که فروش اقلام بشردوستانه، از جمله دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم‌های این کشور علیه ایران نمی‌شود اما در عمل به علت محدودیت‌های شدید معاملات بانکی و مالی با جمهوری اسلامی خرید و واردات آنها نیز با مشکلاتی روبرو است.

منبع:

دویچه وله

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)